Як платити за комунальні послуги в 2020 році

Українці, які мають  пільги  з оплати  комунальних послуг, все частіше скаржаться на  те, що   не   можуть   розібратися, скільки  ж   їм  треба доплатити до сум, виділених державою.  Справа в тому, що, починаючи   з  жовтня  минулого  року, їм   надходять  рахунки  на  повну  вартість.

Новий порядок оплати рахунків

З  1 листопада 2019 р. пільговик, незалежно  від  того, виплачується  йому пільга  на  компослуги    готівкою   або   перераховується   за   безготівкою, отримує   квитанції    з   повним   розміром  платежу. У пільговиків,  яким  держдопомога виплачується  готівкою, складнощів  з  оплатою  не  виникає, адже  вони  після отримання  грошових  коштів  оплачують  послуги  за  повною  вартістю. Тим, кому пільга  виплачується  в  безготівковій  формі, допоможемо  розібратися, що  саме  за них оплачує держава.  Справа в тому, що за постановою Кабміну, кошти постачальникам послуг «Ощадбанк» перераховує (відповідно до сум у квитанціях) в межах суми держдопомоги (розміру щомісячної субсидії або пільги) в такій послідовності:

постачання теплової енергії;
постачання гарячої води;
централізоване водопостачання;
централізоване водовідведення;
постачання електроенергії;
поставки природного газу (для приготування їжі, нагрівання води);
вивезення побутових відходів;
послуги з управління багатоквартирним будинком;
внески за установку, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (будинкові лічильники тепла, води, газу).

При цьому, «Ощадбанк» перераховує кошти не за пропорційним  прин-ципом, коли за кожну послугу проводився розрахунок в рівних відсотках від суми платежу, а за пріоритетним принципом: за першу послугу – в повному обсязі, якщо залишилися кошти – за другу тощо. Поки дозволяє сума пільги. Ті послуги, на які не вистачило коштів, пільговик повинен сплатити самостій-но.

Оскільки тепер монетизація пільги нараховують не за фактом споживання,

а  за  нормами, то якщо  пільговик   вжив   послуги   в   обсягах    менших, ніж пільгові, решта суми може бути використана в наступному місяці. Наприклад, людина   місяць   не   мешкала   в   квартирі, не   використовувала воду, газ, але виплату   у   вигляді   пільги   за  них   він отримає   в   будь-якому  випадку. При виплаті пільг готівкою, зекономленими коштами пільговик може розпоряджатися щомісячно, при виплаті пільг в безготівковій формі – тільки після  завершення  опалювального  сезону  зекономлені  кошти  можна   буде отримати  готівкою  на  свій  банківський  рахунок в  «Ощадбанку».

Як дізнатися, скільки потрібно доплатити за компослуги

Є три способи з’ясувати, скільки і за що треба сплатити.

Перший, складніший і наочніший – зайти в особистий кабінет на сайті «Ощадбанку».

Для того, щоб зайти у персональний кабінет "Ощадбанку", потрібно:

- Зайти на сайт "Ощадбанку"

- Справа вверху обрати "Інші розділи"

- Далі – обрати "Безготівкова монетизація"

- Заповнити вхідні дані

- Натиснути "увійти вперше"

Консультації щодо користування кабінетом можна отримати у контакт-центрі «Ощадбанку» за тел.: 0 800 210 800.

Другий спосіб простіший – це  SMS-повідомлення.  Як правило, мобільні телефони, нехай  старі, кнопкові,  є  навіть  у «бабусь-дідусів». Але розібратися в SMS  їм  деколи складно, адже  повідомлення  приходять  латиницею. Як пояснили нам в «Ощадбанку», таким чином можна передати більше знаків, адже повідомлення об’ємні.

Нарешті, третій, найнадійніший спосіб – перевести пільгу з безготівкової форми в готівкову і оплачувати рахунки повністю самостійно.

Якщо  сума  пільги  не  покрила  вартості  всіх послуг, то  після  18 числа «Ощадбанк»  направить  на  мобільний  телефон    пільговика  SMS-повідом-лення із зазначенням сум, які він повинен самостійно сплатити (доплатити) по кожній послузі. Ці суми пільговик може також побачити в своєму особистому кабінеті на сайті «Ощадбанку».

Якщо ви оплатили рахунки, не дочекавшись SMS від «Ощадбанку», то на рахунках виникне переплата, яка буде врахована постачальником послуг у квитанціях за наступний місяць. І навпаки – за недоплату виставлять борг, але пільга, природно, збережеться. Відзначимо, що якщо постачальник послуги не співпрацює з Ощадбанком  і не надає банку інформацію про нараховані суми за послугу пільговикам та отримувачам субсидії, то і вимагати  оплату  з  отримувача  пільги  або  субсидії в безготівковій формі     до 1 червня він не має права.

Приклад розрахунку доплати з використанням SMS-повідомлення

13.02 усзн

З інфографіки видно, що за тепло користувачеві взагалі не потрібно платити, так як витрати покрила монетизована пільга, за воду він повинен сплатити частково.  На цьому сума пільги закінчилася. Решту видів послуг доведеться сплатити повністю. Але  зрештою  все  одно  вийде, що  пільговик  оплачує  рівно   половину   рахунку за комуналку.