ОБЕРЕЖНО! ВІТРЯНА ВІСПА (ВІТРЯНКА)

Вітрянка - висококонтагіозна захворювання, викликане одним з видів вірусу герпесу. Найчастіше вітряна віспа буває у дітей, тому серед населення побутує думка, що дорослим ця хвороба не страшна.

Однак, серед підлітків і дорослих вітрянка також зустрічається і при цьому носить більш масивний, затяжний, гнітючий характер.

Як не заразитися вітрянкою від своєї дитини?

Це дуже актуальне питання, особливо якщо батьки не пам'ятають чи хворіли вони в дитинстві цим вірусом чи ні. Не секрет, що діти переносять вітрянку набагато легше і без важких ускладнень, ніж підлітки і доросле населення. Дорослій здоровій людині, який хворів дитячої вітрянкою свого часу, які мають хороший стан здоров'я, міцний імунітет, не варто турбуватися. Вважається, що гостра форма вітряної віспи виникає тільки при первинному інфікуванні, і після хвороби формується стійкий імунітет, тому хвора дитина не представляє небезпеки для інфікованих раніше підлітків і дорослих. Однак, є й винятки.

Чи можливо захворіти на вітрянку повторно?

Ризик повторного розвитку захворювання можливий, але це відбувається вкрай рідко, тільки при серйозних збоях в імунній системі людини. Вірус після інфікування залишається в організмі назавжди, він розташовується в нервових закінченнях і при виникненні сприятливих факторів, таких як різке зниження захисних сил організму, застосування кортикостероїдів, лікування онкологічних захворювань хіміотерапією, променевою терапією, можлива його реактивація.

Якщо людина повторно захворів на вітрянку, це проявляється у вигляді оперізуючого герпесу, або його ще називають оперізуючий лишай. Це дуже серйозна недуга, який характеризується сильним болем, локалізованої висипом, що розташовується по ходу нервів, також оперізуючий герпес може набувати хронічний, рецидивуючий перебіг.

Профілактика вітрянки для тих, хто не хворів нею в дитинстві

Ізоляція. Дорослі, що знаходяться поруч з хворою людиною, і не хворіли раніше цим вірусом, повинні бути особливо обережними, в ідеалі було б ізолюватися від джерела інфекції, але найчастіше це стає реальним. Але це єдиний 100% варіант профілактики.

Ніяких медичних препаратів для профілактики не існує.

Вірус вітряної віспи передається виключно повітряно-крапельним шляхом. Його поширення відбувається досить швидко, в сусідні кімнати і інші поверхи він досить легко проникає з потоком повітря.

Якщо в родині є домашня кварцова лампа, це може скоротити ризик зараження, але користуватися нею слід чітко за інструкцією.

Для профілактики вітрянки у дорослих бажано дотримуватися таких принципів карантину в сім'ї: хвора людина основний час повинен знаходитися в окремому приміщенні, кімнаті, засоби особистої гігієни та посуд повинні бути індивідуальними, всі члени сім'ї повинні носити марлеві пов'язки, це не дає повної гарантії безпеки, але може скоротити ризик інфікування оточуючих, речі хворої дитини слід прати окремо від речей членів сім'ї.

Слід також знати, що хвора дитина або дорослий стає заразним з моменту підсихання і появи кірочок на останній хвилі висипань.

Одним з варіантів профілактики вітрянки у дорослих і дітей на сьогоднішній день медицина бачить в вакцинації. Ослаблений збудник вірусу вітряної віспи, введений щепленням, викликає полегшену форму захворювання, в подальшому формується довічний імунітет до вітрянки. Однак, існує безліч противників такого методу профілактики. Відсутність шкідливих звичок, правильне харчування, споживання достатньої кількості вітамінів і корисних продуктів, фізична активність на свіжому повітрі підтримують міцний імунітет, який легко бореться з будь-яким вірусам та інфекціям.

Здоровий спосіб життя є кращою профілактикою і вітрянки, і інших захворювань людини. Іноді ентеровірусна інфекція, яка останнім часом має широке поширення, деякими педіатрами сприймається як легка форма вітрянки, оскільки висип і інші симптоми цієї інфекції дуже схожі з ознаками вітрянки, і можливе встановлення помилкового діагнозу. Щоб переконатися, що дитина хвора на вітрянку, слід здати аналіз на вірус Варіцелла-Зостер. При ентеровірусної інфекції висипання, як правило, на долонях і ступнях, голова не покривається висипом, а при вітрянці навпаки.

Головний лікар                                                    О.О. Рашевський

 

Друк