22 вересня Всесвітній день без автомобіля

У 1973 році в розпал паливної кризи влади Швейцарії запропонували громадянам провести один день без автомобіля, використовуючи велосипеди і громадський транспорт. Через кілька років з’явилася ідея зробити щорічну акцію, яка закликає рідше користуватися особистим автотранспортом.

Ідею підхопили різні міста: Рейк’явік, Бат, Ля Рошель та інші. Акція набирала популярність у зв’язку з екологічною обстановкою і як засіб пропаганди здорового способу життя. «Відмовтеся від автомобіля хоча б на один день, зміцніть здоров’я пішою або велосипедною прогулянкою, скористайтеся громадським транспортом і скоротіть потік машин» — так закликали власників машин до участі в заходах.

У 1994 році було запропоновано проводити 22 вересня Всесвітній день без автомобіля, цю ініціативу підтримали багато країн Євросоюзу.

В Україні у рамках виконання Національного плану дій з енергоефективності на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1228-р, на виконання доручення Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України передбачається проведення «Днів без автомобілів» (Car-Free Day).

Такий захід є заходом енергоефективності в транспорті та важливим елементом інтегрованої політики сталого енергетичного розвитку як держави, так і окремих громад. Концепція проведення  цього заходу в різних країнах відрізняється, однак мета спільна – дотримання принципів свідомо екологічного способу життя, а також відповідального ставлення до навколишнього середовища та скорочення шкідливих викидів, зокрема, CO2.

Велосипед по праву можна назвати транспортом майбутнього через значні переваги у його використанні. Велосипед є порівняно недорогим видом транспорту, який не потребує великих затрат на його експлуатацію, тому дозволити собі його може кожен. Велосипед не потребує палива, а тому є екологічно безпечним та економічним. Крім того, на ремонт велосипеду потрібно значно менше матеріалів і ресурсів, ніж, скажімо, для авто.

Використання велосипеду – це профілактика багатьох захворювань, переважно серцево-судинних та дихальних, а також дієвий засіб проти стресу, можливість покращити настрій та спосіб підтримки хорошої фізичної форми. Велосипед не потребує багато місця, тому його легко зберігати в квартирі. Цей вид транспорту може проїхати там, де звичайним авто ніяк не проїдеш. Отже, використання велосипеду – це піклування про довкілля, збереження природних ресурсів, спосіб підтримки доброї фізичної форми, розвантаження міст від заторів та багато інших переваг.

При належній та масштабній організації таких заходів прогнозується, що до 2020 року Україна зможе досягнути щорічної економії енергії в розмірі 20 тис. т.н.е.

 Закликаємо всіх автомобілістів та небайдужих громадян м.Новогродівка відмовитись 22 вересня від використання автомобіля, долучитись таким чином до акції “День без авто”.

Відділ з питань внутрішньої політики та організаційно-аналітичної роботи

Друк